ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
Captcha *

mocp.ir

هنر " تفويض اختيار " در پروژه ها

 هنر " تفويض اختيار " در پروژه ها

راز انجام بدون تنش کار پروژه ، لزوماً تفويض اختيار بيشتر نيست بلکه تفويض هوشمندانه تر اختيار است .

چنان چه مايليد کاري درست انجام شود ، مي بايست خودتان آن را انجام دهيد ، مگر نه ؟ اين طوري ها هم نيست !

تفويض اختيار يکي از مجادله آميزترين مباحث مديريت پروژه است. طبيعت و حجم کارهاي پروژه ، به خصوص پروژه هاي بزرگ ، انجام ضرب المثل بالا را مشکل و حتي ناممکن مي کند.

 

پيچيدگي و حجم و گستردگي وظايف و مسئوليت ها چنان مي گردد که انجام تک تک آن ، به فرض داشتن صلاحيت و مهارت فردي لازم براي انجام آن ، از عهده فرد خارج مي گردد. بر اساس سلسله مراتب مديريتي ، هر چه از سطح مديران پايين و متوسط به سمت مديران عالي و بالا حرکت کنيم ، از ميزان لزوم صلاحيت هاي فني کاسته و در مقابل بر ميزان مورد نياز صلاحيت ها و قابليت هاي مديريتي و مديريت تيمي و جمعي افزوده مي شود . از همين رو از مدير انتظار مي رود که به فرآيند و الزامات وظايف کارکنان زير دست خود اشراف داشته و بتواند راهنمايي هاي لازم را به آنان بنمايد ، اما انجام يا پيگيري فردي تمامي آنان ، کاري بي سرانجام خواهد بود .

انجام کارهاي بسيار زياد ،مي تواند باعث گردد مديران پروژه دچار فرسودگي ، راندمان ناچيز و تيمي ناراضي گردند . 73 درصد کارگران ايالات متحده اعلام کرده اند که به دليل بار کاري غير منطقي که يکي از چهار دليل عمده تنش هاي موجود مي باشد ، تحت تنش قرار دارند . راه حل چنين بار کاري فلج کننده اي چيست ؟ اين که آن را پذيرفته و با آن کنار آمده و يا حداقل آن را زياد سخت نگيريد .

آن چه اغلب مديران را از تفويض اختيار بر حذر مي دارد نه تنها از عدم اطمينان از صحت انجام کار ، بلکه هراس بابت از دست خارج شدن کنترل امور و اتوريته لازم بر مي خيزد. اين موضوع هم تا حد زيادي در مورد مديراني صدق مي کند که از توانايي ها و قابليت هاي خود در مقام و مرتبه اي که هستند ، مطمئن نمي باشند ، چرا که چنين مديري نگران آن نخواهد بود که کسي کاري را انجام داده که او نتواند يا نداند که چگونه به انجام برساند. اين چنين مديران شایسته و قدرتمندی ، خود از تفويض اختيار استقبال مي کنند. هم از نظر انجام بهينه وظايف گوناگون پروژه و هم به منظور توانمند سازي و کادر سازي مديران جوان و موفق آينده .

تفويض کارهاي پروژه بيشتر از آن که تحت فشار قرار دادن اعضاي تيم پروژه با وظايف محول به آن ها باشد ، مربوط به توانمند ساختن آنان به توسعه و تقويت مهارت هايشان است . ما نيازمند افرادي هستيم که آماده باشند قابليت هايشان را از طريق فعاليت هاي جديد گسترش دهند . اراده به آن چه مي بايد مورد تفويض قرار گيرد ، بايد درکانون توسعه و گسترش نيازمندي ها و ضروريات اعضاي تيم پروژه قرار گيرد .

لزوم ايجاد و برقراري موازنه مناسب:

تفويض موثر، به معناي يافتن زمينه مشترک و بينابيني بين انجام تمامي کارها و فعاليت ها به تنهايي و بر دوش نهادن بيش از اندازه آن ها بر دوش اعضاي تيم پروژه مي باشد .استعفاي داوطلبانه ترک تيم يا کار نشانه مشخص و واضح تفويض بيش از حد مي باشد . از همين رو تفويض اختيار را يک " هنر ظريف " مي ناميم. هنر چيزي است که علاوه بر دانش و تسلط تکنيکي به نوعي شهود و زبر دستي در تلفيق جنبه هاي گوناگون و گاه متضاد فعاليت هايي نياز دارد که در طول يک پروژه رخ مي دهد .

اعضاي تيم پروژه اي که تحت فشار قرار گرفته اند ممکن است علائم فرسودگي و خستگي زياد مانند ارتکاب خطاهاي ناشي از عدم دقت ، دست نيافتن به زمان هاي ازپيش تعيين شده انجام کار و تاخير و غيبت هاي مکرر و غير موجه از سر کار شوند . اين نشانه ها ما را کمک مي کند تا بدانيم در اين مورد کجا به خطا رفته ايم و در کجا مي بايد گوش به زنگ بوده و نفرات خود را هدايت مجدد نماييم .

گاهي شما کار را به هماهنگ کننده پروژه اي که مشتاق کسب تجربه است ، طي يک ملاقات ياد آوري مي کنيد . شما به او آموزش و راهنمايي هايي را که فکر مي کنيد کافي هستند مي دهيد و سپس اجازه مي دهيد که او خود ، کار را انجام دهد. نتيجه اين کار يک برقراري و انجام يک سلسله از کارگاه هاي فني ناموفق خواهد بود. اين فرد در پروژه تازه کار محسوب شده و به همين خاطر از اصطلاحات و دانش فني لازم برخوردار نيست . در نتيجه چنانچه به قبل نگاهي بيفکنيم ، مي بينيم که ما کسي را قبل از اتمام قرارداد ترغيب به کسب تجربه در پروژه نموده ايم ، بدون اين که به درستي و باندازه کافي در باره نيازمندي هايي که او را يک هماهنگ کننده و ارائه دهنده خوب خدمات مي نمايد ، فکر کرده باشيم . انتقال ناقص و ناکافي اختيار طريقي درست براي رسيدن به موفقيت و نتيجه مطلوب نيست . از همين رو مي بايد از قابليت ها و توانايي هاي افراد آگاه بوده و به ميزاني که از سوي او قابل انتظار است ، از او طلب کرد .

متقابلاً ، يک عضو پروژه که بطور ناکافي تجهيز شده و اختيارات داشته باشد نيز، به همان اندازه مناقشه برانگيز و مشکل زا خواهد بود . مخالفت و انزجار ناشي از کلافگي و بي علاقگي نتيجه اين کار خواهد بود و منتج به آن مي شود که عضو تيم در جستجوي استخدام در جاي ديگر يا پروژه اي ديگر با چالش بيشتر بر آيد . در نتيجه برآورد بيش از اندازه از قابليت فرد يا عدم تجهيز کافي او در مسئوليت واگذار شده به جاي توانمند سازي قابليت ها او و تشويق دروني مي تواند به نيرويي مخرب تبديل گردد.

جهت تامين و برقراري تعادلي بين تفويض بيش از اندازه و کمتر از حد لزوم ، مدير پروژه مي بايد بطور مداوم بازخورهايش در باره سطوح کار اعضا را کسب کرده و با چشمان باز و هوشيار به گزارش هاي وضعيت پروژه توجه کند . به اين طريق ، آن ها مي توانند هر گونه تغيير مورد نياز و ضروري در کار را پيش از آن که بارکاري به مسئله اي حاد تبديل گردد، اعمال نمايند .

برقراري يک رويه باز بيني هميشگي ، به عنوان نمونه ، جلسات هفتگي ، با هريک از اعضا تيم پروژه در محيط پروژه مي تواند مفيد باشد . بدين وسيله ، مي توان از پرسش هاي ثابت هميشگي آنان اجتناب نمود : کارها چطور پيش مي روند ؟ به حمايت و پشتيباني نياز داريد ؟ کاري هست که بتوانم برايتان انجام دهم ؟ و سوال هايي از اين قبيل. ايجاد هيچ رويه يا تفويض اختياري جديد بدون کنترل و بازبيني فرآيندهاي جديد اعمال شده و اعمال بازخورهاي مناسب به نتيجه مطلوب نخواهد رسيد .

 

تفويض اختيار يک " هنر ظريف" و البته ضرورتي انکار ناپذیر در مديريت پروژه مي باشد. هنري که هر چه مدير قدرتمند تر و شایسته تر باشد ، بيشتر از آن استفاده کرده و آن را به نفرات خود تفويض مي کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ و زمان فعلی

Thursday, 04 June 2020
پنجشنبه, ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

چه کسی آنلاین است؟

ما 96 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پروفایل شبکه های اجتماعی

نظرات توییتر

 هانیه : سایت بسیار جالبی دارید    images

 

    لاله : لطفا مطالب بیشتری بگذارید    images223

 

   مرجان : لطفا دانلود را افزایش دهید    images22